Kadınları Cinsellikten Soğutan Sebepler

kadınlarda cinsel isteksizlikCinsel ilişkilerde partnerlerin en önemli beklentisi, karşılarında yaşanacak olan ilişkiye hevesli ve istekli partnerler görmektir. Cinselliğe karşı isteksizlik her iki tarafta da görülebildiği gibi çoğunlukla bayanlarda rastlanan bir durum olmaktadır. Bu nedenle erkekler partnerlerinin bu durumunu yadırgamakta ve çözüm yolları aramaktadır. Erkeklerin bir çoğu partnerlerindeki bu isteksizliğin sebebinin kendilerinden kaynaklandığını düşünmektedir. Kadınları cinsellikten soğutan sebepler arasında karşı taraftan kaynaklanan sorunlar olduğu gibi bizzat kendisinden kaynaklanan sorunlar da bulunmaktadır. Bu konuda pek çok araştırma yapılmış ve kadınları cinsellikten soğutan sebepler araştırılmıştır. Özellikle erkeklerin çok merak ettiği bu sebeplere tek tek değinecek olursak;

Dış Görünüş: Cinsel ilişkiye girecek olan bayanın kendine güveni oldukça önemlidir. Dış görünümüyle sorunları olan, özgüveni olmayan, ilişki sırasında kendisini güzel hissetmeyen bayanlar cinsel ilişkiye karşı, ilişki sırasındaki yakınlığa karşı soğuma yaşayabilirler. Bayanlara kendilerini güzel hissettirerek, ilişki sırasında güzel göründüklerini vurgulayarak üzerlerindeki bu etkiden kurtulmalarını sağlayabilirsiniz.

Tatminsizlik – Erken Boşalma – Ufak Penis: Partnerinin cinsel sorunları olan bayanlar kısa bir süre sonra cinsel ilişkiden soğuyabilir. Bu cinsel sorunların başında erkeğin erken boşalması, erekte olamaması ve penis kısalığı gelmektedir. Bu ve benzeri sorunlar nedeniyle ilişkide tatmin ve haz duygusunu yaşayamayan bayan bir süre sonra cinsel ilişkiye karşı isteksizleşebilir.

Partnere Duyulan Güven:  Bayanların partnerlerine duydukları güven ilişkiye olan istekleri konusunda oldukça önemli bir etkendir. Erkekler yaşadıkları ilişkide bayana yetemiyor, güven vermiyor ise cinsel isteklerine olumsuz cevap almaları oldukça muhtemeldir. Özellikle erkeklere göre daha duygusal olan bayanlar partnerlerinden aynı duyguyu göremediğinde, ilişkinin ilerisini göremediğinde cinsel ilişkiye karşı da oldukça isteksiz olurlar.

Biyolojik Sorunlar: Özellikle vajinismus sorunu olan bayanlarda cinsel ilişki oldukça ağrılı olabilir. Kadınlar partnerlerine karşı ne kadar istekli olsalar da ilişki sırasında yaşadıkları acı ve tatminsizlik onları cinsel ilişkiden kaçınmaya itebilir. Bu sorunun önüne geçmek için doktora başvurup sorunun sebebi araştırılmalıdır. Vajinismus problemi biyolojik olabileceği gibi psikolojik de olabilir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanmak: Tüm kadınlarda olmamakla birlikte bazı kadınlar doğum kontrol haplarının seksüel güdülerini yok ettiğini düşünürler.

Emzirmek: Prolaktin hormonu cinsel ilişkiye olan isteği azaltmaktadır. Anne olmak, bazı kadınlarda bu etkiye neden olur.

Uykusuzluk ve Yorgunluk: Yoğun bir iş hayatına sahip olan kadınların bedensel ve ruhsal enerjileri düşük olabilir. Bu durum özellikle uykuya yönelmeye ve cinsel ilişkide isteksizliğe yol açar.

Stres: Aile içerisinde, okul veya iş yerinde yaşanan sıkıntılar, maddi zorluklar bayanları çok daha fazla etkilemektedir. Erkekler bu gibi sorunları cinsel hayatlarına yansıtmazken bayanlar çok daha fazla yansıtmaktadır.

Testesteron Hormonunun Azlığı:  Testesteron hormonunun azlığı veya çokluğu cinsel istek üzerinde oldukça etkilidir.

Bir önceki yazımız olan Penis Büyütücü İğne başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir